روتین مراقبت از پوست خشک و حساس

روتین مراقبت از پوست خشک و حساس

پوست خشک یا با افزایش سن اتفاق می افتد، یا با استفاده مکرر از لایه بردارها و محصولاتی که پوست را خشک و حساس می کند، خشک می شود. پوست خشک نیاز به مراقبت ویژه ای دارد تا دچار چروکهای زودرس و پیری پوست نشود. در این مطلب، اصول مراقبت از پوست خشک و محصولاتی که میتوان برای آن استفاده کرد، معرفی می شود.
با افزایش سن، پوست آرام آرام چربی کمتری تولید میکند و به سمت خشک شدن می رود. این موضوع برای افرادی که سالهای نوجوانی و جوانی خود را با معضلات پوست چرب درگیر بودند، خوشایند است. اما خوب است بدانید، پوست چرب، با تمام مشکلاتی که دارد، حداقل مزیتی که دارد این است که از پوست در برابر پیری و چروک شدن محافظت میکند.

پوست زمانی خشک می شود که مقادیر زیادی آب و چربی از دست بدهد. این امر سبب می شود که پوست دچار:

  • خارش
  • پوسته پوسته شدن
  • زبر و خشن شدن پوست
  • ترک خوردن و خون آمدن
  • سرخ یا خاکستری شدن

روتین مراقبت از پوست خشک:

پوست خشک هم نیاز به محصولاتی با چربی های مفید و مغذی و هم نیاز به آبرسانی دارد. در اینجا روتین مراقبت از پوست خشک بیان می شود و محصولات مرتبط با این نوع پوست به شما پیشنهاد می شود.

شستشوی پوست خشک:

هر نوع پوستی نیاز به شستشو و تمیز کردن دارد. فقط باید دقت شود که محصولات شوینده متناسب با نوع پوست استفاده شود. برای افرادی که پوست خشک دارند نیز، انواع شوینده ها در بازار وجود دارد مانند ژل شستشو، فوم، شیرپاک کن و پن. بسته به عادت مصرف خود می توانید از یکی از آنها استفاده کنید. اگر از شیرپاک کن استفاده کنید، نیاز به آبکشی بعد از آن ندارید. استفاده از شیرپاک کن، یک فیلم نازکی بر روی پوست می نشاند که سبب نرمی پوست می شود و برای پوست های خشک احساس مطلوبی است. شیر پاک کن ها قدرت پاک کنندگی آرایش را نیز دارند.

تونر:

استفاده از تونر در پوست خشک نیز الزامیست. تونرها ، تکمیل کننده بخش پاکسازی پوست هستند که در دراز مدت، اثرات بسیار مطلوبی برای پوست دارد. بخش زیادی از مشکلات پوست با یک روتین شستشوی صحیح پوست حل می شود یا اصلا بوجود نمی آید.

کرم مغذی و نرم کننده:

افرادی که پوست خشک دارند، حداقل باید دو بار در طول روز از یک کرم مغذی و نسبتا چرب استفاده کنند بطوریکه پوستشان هرگز احساس کشیدگی نکند. بهتر است یکی از دفعات مصرف آن شبها قبل از خواب و بعد از تمیز کردن کامل صورت باشد.

اگر میخواهید بدانید که کرم های مغذی که استفاده میکنید برای نوع پوست شما مناسب است، می توانید یک آزمایش انجام دهید. کرمی برای شما خوب است که وقتی که شبها به صورتتان کرم مغذی می زنید و صبح که از خواب برخواستید، صورتتان را با آب برای شستشوی صبحگاهی می شویید، دیگر پوستتان احساس کشیدگی نکند. در هنگام استفاده از کرم، آن را بصورت دورانی یا از پایین به بالا بر روی صورت مالش دهید تا پخش شود. کرمهای مغذی، معمولا حاوی انواع
ویتامین ها و عصاره های مفید برای پوست هستند که سبب نرمی و پیشگیری از چروکهای پوستی
می شود.

اگر پوست بسیار خشکی دارید بهتر است از کرمهای حاوی اوره استفاده کنید. کرمهای اوره آبرسانی عمقی به پوست انجام می دهند. این کرمها معمولا کمی چرب هستند.

آبرسانی به پوست:

اگر اهل آرایش هستید، بهتر است زیر آرایش از یک کرم یا سرم  آبرسان و مغذی استفاده کنید. میتوانید آبرسان را 10 دقیقه قبل از شروع آرایش به صورتتان بزنید و فرصت دهید تا کامل جذب شود، سپس آرایش کنید. آبرسانی به پوست قبل از آرایش از آسیب های پوستی و خشکی پوست در اثر مواد آرایشی جلوگیری میکند.

ضدآفتاب پوست خشک:

استفاده از ضدآفتاب در روتین هر نوع پوستی وجود دارد. افرادی که پوست چربی دارند، به دلیل استعدادی که در چروک شدن پوست دارند، باید بیشتر در مصرف ضدآفتاب دقت کنند و آن را جدی تر بگیرند.

استفاده از کرم دورچشم:

افرادی که پوست خشکی دارند، از کرمهای دورچشم غنی تری باید استفاده کنند. افرادی با سن کمتر از 30 سال و دارای پوست چرب تنها به آبرسانی به پوست اطراف چشم نیاز دارند. اما افرادی که پوست خشک دارند می بایست از کرمهای ریچ تری استفاده کنند.

ماسک های آبرسان:

به افرادی که پوست خشک دارند توصیه می شود در لایه برداری و اسکراب ملاحظه داشته باشند. افراد پوست خشک نباید طولانی مدت از لایه بردار استفاده کنند. همچنین نباید از اسکراب های قوی استفاده کنند. بهترین اسکراب برای افراد پوست خشک اسکراب های آبرسان هستند که توصیه می شود حداکثر هفته ای یک بار از آنها استفاده کنند.

اگر به علت خشکی زیاد پوست شما دچار چروک شده میتوانید با مراجعه به مطب دکتر خانیان و گرفتن مشاوره از خدمت ما استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *