روش های جوانسازی پوست دست

روش های جوانسازی پوست دست

بهترین روش جوانسازی دست ها درمانی است که عوارض و نشانه‌های افزایش سن را از بین ببرد. بسته به اینکه چه مشکلی در دستان شما ایجاد شده است و کدام عارضه بیشتر خود را نشان می‌دهد، باید یک روش مناسب را انتخاب کرد. در این میان جنس پوست، رنگ پوست، میزان چین و چروک و زبری، شرایط بدنی و در نهایت نتایج معاینه و بررسی پزشک زیبایی، مشخص می‌کند که کدام درمان یا روش‌ها برای شما مناسب است.
به طور کلی بهترین روش جوانسازی دست برای شما، کمک می‌کند که حجم از دست رفته پوست دست جبران شود و دست‌ها از حالت لاغر و پوست شل و افتاده شما برطرف شود. همچنین لکه‌های پوستی حذف شود و رنگ پوست دست به حالت طبیعی برگردد. و در نهایت چین و چروک ریز، زبری و فلس‌های روی پوست، ترک‌های عمیق یا سطحی و برجستگی‌های پوست دست از بین برود.

روش های مناسب برای جوانسازی دست ها کدامند ؟

بالا رفتن سن همواره با یک سری عوارض و نشانه‌ها همراه است که در پوست صورت و دست خودش را نشان می‌دهد. کاهش حجم پوست و لاغر شدن دست، ایجاد لکه و پوسته پوسته شدن دست، از نشانه‌های پیر شدن پوست دست می‌باشد. بهترین روش جوانسازی دست بسته به اینکه کدام یک از عوارض پوستی را تجربه کرده‌اید، متفاوت خواهد بود.

همواره افراد با رسیدگی به چهره و استفاده از روش‌های جوانسازی صورت، عوارض و نشانه‌های افزایش سن را کاهش می‌دهند. اما معمولا دست‌ها فراموش می‌شوند. در حالی که دست‌ها یکی از بخش‌های بدن است که همیشه در دید قرار دارد. هنگامی که شما صحبت می‌کنید یا با دیگران تعامل دارید، همیشه دست‌های شما توجه اطرافیان را جلب خواهد کرد. از مهمترین عوارض افزایش سن که نیاز به جوانسازی پوست دست وجود دارد، عبارت است از:

* لاغر شدن دست و شل شدن پوست: به دلیل از دست رفتن لایه‌های چربی زیر پوست (کاهش حجم پوست).
* شل شدن پوست و چین و چروک دست: به دلیل پیر شدن پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی پوست.
* ایجاد لکه‌های تیره: به دلیل تجمع رنگدانه‌های پوست، تغییرات بافت پوست و یا تجمع سلول‌های مرده.
* پوسته پوسته شدن و زبر شدن پوست دست: به دلیل تجمع سلول‌های مرده و عدم ترمیم پوست.

به طور کلی روش‌های غیر تهاجمی بسیاری وجود دارد که با کمترین درد و مشکل، در زمان کم و بدون نیاز به جراحی می‌تواند این مشکلات را رفع نماید. بسته به اینکه در کدام مرحله از پیری دست قرار دارید، روش حل مشکل فرق خواهد کرد.

روش های جوانسازی پوست دست:

روشهای جوانسازی دستها به دو دسته تزریقی و غیر تزریقی تقسیم می‌شود که البته روشهای غیر تزریقی، خود در دو دسته لیزری و غیر لیزری جای می‌گیرند.
روشهای تزریقی جوانسازی پوست دست عبارتند از:

تزریق ژل:

از این روش معمولا برای افزایش حجم پوست روی دست در زمانی محدود استفاده می‌شود؛ به این ترتیب که با تزریق ژل به پوست دست، بلافاصله حجم زیر پوست افزایش می‌یابد و تحلیل بافتی رفع می‌گردد. ماندگاری تزریق ژل دست بین 6 الی 12 ماه است که با توجه به استفاده از دستها و کار با آنها، ممکن است تغییر کند.

تزریق چربی:

از این روش هم برای پر شدن و افزایش حجم پوست روی دست استفاده می‌شود و تفاوت آن با تزریق ژل دست، ماده ای است که در تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تزریق چربی به دست، از سلولهای چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود و با انتقال این سلولها به روی دست، جوانسازی دستها اتفاق می‌افتد. ماندگاری تزریق چربی دستها را نمی‌توان به طور دقیق تخمین زد ولی این روش ممکن است از چند هفته تا چند سال ماندگاری داشته باشد.
روشهای غیر تزریقی جوانسازی پوست دست عبارتند از:

روش های لیزری:

استفاده از لیزر یک شیوه نسبتا جدید در جوانسازی پوست بوده که با استفاده از آسیب حرارتی به تخریب کنترل شده پوست می‌پردازد. لیزر لایه اپیدرم و لایه درم فوقانی را حذف نموده و با تحریک روند ترميم طبیعی بدن سبب تحریک رشد پوست جدید و سالم می شود. بهترین نتیجه با یک دوره ۵- ۶ جلسه درمان قابل دستیابی است، که با فاصله حدود شش هفته در صورت لزوم انجام می شود. لیزر را میتوان در بسياري از انواع پوست استفاده کرد.

روش های غیر لیزری:

روشهایی مانند لایه برداری شیمیایی، میکردرم ابریژن و میکرونیدلینگ هم تاثیراتی در جوانسازی پوست دست دارند ولی نتایج آنها به اندازه تاثیر روشهای تزریقی و لیزر نمی‌باشد.

رعایت چه نکاتی به حفظ جوانی پوست دستها کمک می‌کند؟

 

استفاده از مرطوب کننده مناسب پوست دست.

استفاده از مرطوب کننده ها از مراقبتهای دائمی پوست به حساب می‌آید که اتفاقا در مورد دستها اینکار به دلیل شستشوی مکرر پوست دست، باید بیشتر انجام شود. پس از هر بار شستشوی دست و پس از خشک کردن آنها، از مرطوب کننده مناسب پوست دستتان استفاده کنید. در زمستان به دلیل خشکی هوا و کاهش طبیعی چربی پوست بهتر است از محصولاتی که نرم کنندگی بیشتری دارند استفاده نمایید.

از تماس مکرر پوست دست با آب جلوگیری کنید.

یکی از موارد مشکل ساز برای پوست دست، شستشوی مکرر و استفاده از محلولهای ضد عفونی کننده است. توصیه می‌شود هنگام استفاده از آب (مثلا برای شستشوی ظروف)، حتما از دستکش استفاده کنید و تا حد امکان از برخورد دستها با آب بپرهیزید مگر در موارد ضروری و حفظ نظافت.

مصرف ضد آفتاب و پوشش مناسب برای پیشگیری از صدمات نور خورشید.

اکثر افراد موقع خروج از منزل و مواجهه با تابش نور خورشید، از مصرف ضد آفتاب برای دستها خوددداری می‌کنند. متخصصان پوست همواره توصیه می‌کنند علاوه بر پوست صورت، توجه به پوست گردن و دستها هم در جوانتر به نظر آمدن موثر است. پس در طول روز، قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید و در صورت امکان در همه فصول دستکش مناسب آن فصل را بپوشید.

استفاده از دستکش در روزهای سرد.

همچنین اکیدا توصیه می‌شود (بخصوص در مورد افرادی که پوستشان به سرما حساسیت دارد)، حتما در فصول سرد از دستکش مناسب استفاده شود.

نمونه کارهای تزریق چربی به دست در مطب دکتر رادا خانیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *