لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد در مطب زیبایی دکتر رادا خانیان

لیزر موهای زائد

در گذشته تنها راه از بین بردن موهای زائد و ناخواسته استفاده از روشهایی مانند اصلاح کردن ، موم انداختن ،استفاده از مواد شیمیایی و بند انداختن و… بود که اغلب آنها دردناک و وقت گیر و خسته کننده بوده و از نظر زیبایی نتایج رضایت بخش و طولانی مدت نداشته و تاثیری در کاهش رشد مو یا از بین بردن کامل آن نداشتند .

در دهه گذشته دستگاه هایی بر پایه تکنولوژی لیزری و نوری توسط شرکتهای مختلف به بازار ارائه شد که تحول چشمگیری در رفع موهای زائد ایجاد کرده است و نتایج آن بسیار بهتر از روشهای سنتی رایج میباشد. بطوری که هر روز تعداد بیشتری از افراد مایل به استفاده از آن میباشند، ولی به هر حال نتایج آنها در افراد مختلف فرق داشته و استفاده از آن محدودیت های خود را دارد. بهترین نتایج برای افراد با پوست روشن و دارای موی سیاه و ضخیم بدست میاید . ثابت شده است که با یک جلسه لیزر درمانی ۴۰-۱۰ درصد با سه جلسه ۷۰-۳۰درصد و با چند جلسه بیشتر تا ۹۰درصد موها کاهش می یابد. لیزر روی موهای سفید و بور و کرکی اثری ندارد .

رشد موها دوره ای بوده و هر دوره سه مرحله دارد شامل مرحله رشد (آناژن) , مرحله توقف رشد(کاتاژن), مرحله استراحت و ریزش(تلوژن). این مراحل در موهای قسمتهای مختلف بدن با هم فرق میکند. مثلا در هر زمان ۸۵% موهای سر در حال رشد بوده این رقم برای موهای زیر بغل ۳۰% و برای موهای پا ۲۰% میباشد. همچنین مرحله رشد مو بر اساس سن جنس فصل ژنتیک در افراد فرق میکند. انواع لیزر فقط در مرحله رشد می تواند ریشه مو را تخریب کند و آن را از بین ببرد. به این دلیل است که برای درمان موثرجلسات متعدد لیزر تراپی لازم است.

نکات مهم در لیزر موهای زائد بدن و صورت:

آیا تمام افرادی که موهای زائد زیادی دارند، داوطلب مناسبی برای لیزر موهای زائد هستند؟

موهای زائد، اضافی یا ناخواسته به ۲ دلیل هورمونی یا غیرهورمونی ایجاد می شوند. اگر دلایل هورمونی باعث ایجاد موهای زائد شوند، شما نمی توانید هیچ نوع لیزری و بدون درمان بیماری زمینه ای از پس این موها بربیایید . اختلالات هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی کیستیک باعث می شود خانم ها در قسمت هایی از بدن خود که به طور طبیعی مو ندارند، با موهای ضخیم و تیره مواجه شوند. از این رو، چنین افرادی باید ابتدا بیماری و سپس موهای زائد خود را درمان کنند.

یعنی افرادی که مشکلشان هورمونی است، نمی توانند لیزر کنند؟

این افراد باید همزمان با لیزر، درمان دارویی برای رفع بیماری هورمونی خود را هم انجام دهند. درمان دارویی از رشد موهای جدید پیشگیری می کند و لیزر هم همزمان، موهای ایجاد شده را از بین می برد. این در حالی است که لیزر بدون داوردرمانی برای این بیماران، فقط صرف هزینه اضافی و بی فایده است.

پرمویی های غیرهورمونی با لیزر موهای زائد رفع می شود؟

این پرمویی (هایپر تریکوز) معمولا پاسخ دهی مناسبی به لیزر دارد. هرچه پوست افراد مبتلا به پرمویی غیرهورمونی، روشن تر و موهای آنها تیره تر و با قطر بیشتری باشد، شانس رفع دائمی شان هم بیشتر خواهد بود.

سوالات رایج لیزر موهای زائد:

آيا ليزر سرطان زاست؟

خير تاكنون هيچ مدركى دال بر سرطان زا بودن ليزر موى زايد ارائه نشده است .

آيا ليزر زيربغل بر غدد لنفاى تاثير مى گذارد؟

خير به هيچ وجه نور ليزر بيشتر از چند mm داخل پوست وتا حد فوليكولهاى مو فراتر نمى رود وهيچ اثر مخربى بر غدد لنفاوى وارگانهاى داخلى ندارد.

آيا ليزر موى زائد دردناك است؟

باوجود متفاوت بودن آستانه درد در افراد مختلف درصدى از سوزش در افراد مختلف طبيعى است.

چرا برخی از افراد با لیزر موهای زائد دچار سوختگی می شوند؟

در لیزر موهای زائد بدن تبحر فرد لیزر کننده می تواند بسیار با اهمیت باشد زیرا اگر لیزر توسط افراد متخصص انجام نشود ممکن است عوارضی مانند زخم، لک ،تاول برای پوست ایجاد کند ،همچنین اگر بعد از انجام لیزر خود مراقبتی نداشته باشیم و در صورت ایجاد زخم و تاول به دستکاری آن بپردازیم ممکن است جای آنها باقی بماند.

موهای زائد کدام نواحی از بدن را میتوان با لیزر درمان کرد؟

همه موهای زائد بدن را میتوان به وسیله لیزر از بین برد. زنان بیشترین درخواست برای لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی زیر بغل پا ها صورت را دارند اما مردان درخواست لیزر موهای زائد در ناحیه کمر سینه صورت و پاها را دارند.

لیزر موهای زائد در دوران شیردهی مجاز است ؟

بله ، برای مادر و نوزاد منعی ندارد.

سن مناسب براى ليزر چه سنى است ؟

در مورد ليزر موهاى زائد هيچ محدوديت سنی وجود ندارد.

آيا نوع خنك كننده هم در اثر بخشى و درجه امنيت ليزر موثر است ؟

بله ،خنك كننده ها از اجزا مهم هر دستگاه ليزر هستند كه از هدف قرار گرفتن ملانين هاى اپيدرم وسوختگى جلوگيرى مى كنند واما در ميان انواع كولينگ ها اير كولينگ بى خطرترين وموثرترين نوع سرد كننده است كه همزمان با ليزر پوست را خنك مى كند.

برای رفع موهای زائد به چند جلسه لیزر نیاز است ؟

معمولا به ۶ تا ۸ جلسه لیزردرمانی نیاز داریم.

تفاوت قیمت خدمات لیزر در مراکز مختلف ناشی از چیست؟

اول اینکه ممکن است در مراکز مختلف، دستگاه های متفاوتی برای لیزر موهای زائد به کار برده شوند. دوم اینکه اگر دستگاه های یکسانی در 2 مرکز به شما خدماتی ارائه می داد و یکی از آنها، ارزان تر از دیگری بود، باید به این مساله شک کنید. متاسفانه این روزها بیشتر آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی، اقدام به تبلیغ لیزر موهای زائد با قیمتی پایین تر از کلینیک ها می کنند. این مراکز، دنبال کسب سود بیشتر هستند و علاوه بر به خطر انداختن سلامت شما، تعداد شات یا میزان انرژی را کمتر از حالت عادی در نظر می گیرند و از این رو، شما را برای جلسه های بیشتری به مرکز خود می کشانند. در این صورت، در نهایت شما هستید که از نظر مالی، زمانی و حتی سلامت، ضرر خواهید کرد.

آمادگی های قبل از لیزر موهای زائد چیست؟

این افراد نباید حدود 1 ماه قبل از لیزر، موهای خود را با روش هایی مانند اپیلاسیون یا موم انداختن از ریشه بکنند. 2 ماه قبل از لیزر هم نباید سولاریوم کنند یا حمام آفتاب بگیرند. بهتر است روز قبل از لیزر، موهای خود را اصلاح کنند و آن قسمت از پوستشان که قرار است لیزر شود، بدون هرگونه مواد آرایشی (حتی ضدآفتاب) باشد. بعد از لیزر هم می توان از انواع پمادها یا کرم های ضدالتهابی و ترمیمی برای پیشگیری از سوزش، خارش، قرمزی و التهاب احتمالی تا 2 روز بعد از لیزر کمک گرفت.

 مصرف دارو و رابطه آن با لیزر موهای زائد:

بله، اگر شما از داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می کنند، استفاده کنید، باید تا مدتی دور لیزر کردن را خط بکشید یا حداقل پزشک معالج خود را در جریان این موضوع بگذارید. مهم ترین و پرمصرف ترین این داروها شامل مسکن ها یا داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی NSAID، کوتریموکسازول، گروهی از داروهای مدر، برخی داروهای دیابت، کینین و کنیدین، برخی تتراسایکلین ها، آمیودارون،پیروکسیکام، سولفونامیدها، سولفونیل اوره ها، داروهای ضدبارداری خوراکی و ایزوترتینوئین می شوند.

چه کسانی نباید به سراغ لیزر موهای زائد بروند؟

  • زنان باردار
  • کسانی دارای شغلی هستند که دائماً در معرض آفتاب هستند.
  • در افراد با صرع کنترل نشده
  • کسانی که پوست ناحیه ای که میخواهند لیزر انجام دهند دچار زخم و عفونت شده است که این افراد باید تا زمان درمان زخم و عفونت شان صبر کنند و لیزر انجام ندهند.
  • بیمارانی مانند افراد مبتلا به لوپوس که نور لیزر باعث تشدید بیماری شان می شود. افراد مبتلا به پورفیری هم به دلیل واکنشی که نسبت به لیزر نشان می دهند، باید دور این روش درمانی را برای رفع موهای زائد خود خط بکشند. افرادی هم که باتری در قلب خود کار گذاشته اند باید قبل از لیزر، پزشک خود را در جریان بگذارند و معمولا از انجام لیزر موهای زائدشان منع می شوند.
  • افرادی که به تازگی سولاریوم یا آفتاب سوختگی داشته اند .

 

معرفی دستگاه :

دستگاه الکساندرایت آپوجی پلاس که امروزه برای لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می گیرد یکی از ایمن ترین دستگاه هایی می باشد که تاثیر گذاری بسیار بالایی دارد و نتایج بدست آمده با استفاده از این دستگاه بسیار ایده ال است ،

طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است لیزر الکساندرایت آپوجی پلاس  کم خطر ترین وموثر ترین روش برای رهایی از موهایی زائد می باشد و از خصوصیات بسیار خوب آن قابل تنظیم بودن مدت تابش انرژی لیزر (pulse duration ) با توجه به رنگ پوست فرد می باشد و همین طور مجهز به خنک کننده (cooling ) بسیار موثر جهت حفاظت موثر پوست و کاهش قابل توجه حس درد است.

این دستگاه ساخت کشور آمریکا می باشد و یکی از جدید ترین و قوی ترین دستگاه هایی می باشد که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ، دکتر رادا خانیان با استفاده از این دستگاه لیزر موهای زائد بدن را انجام می دهند که رضایت بالایی را از مشتریان عزیز خود دریافت کرده اند نتایج بدست آمده با استفاده از این دستگاه بسیار درخشان و مطلوب می باشد .

این دستگاه دارای تائیدیه سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) و استاندارد طلایی لیزر در رفع موهای زائد و رفع ضایعات پیگمانته می باشد.